Bydgoszcz Kragujevac ścieżki przyjaźni...


W dniach 10-16 września w Młodzieżowym Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy został zrealizowany międzynarodowy projekt pn."Bydgoszcz Kragujevac ścieżki przyjaźni". Gośćmi placówki był Chór z I Liceum Ogólnokształcącego w Kragujevcu. Projekt miał za zadanie nie tylko integrację międzynarodową, ale również ukazanie niekonwencjonalnych rozwiązań muzycznych dla członków zespołu Cameraty Fordońskiej jak i młodzieży serbskiej.

Warsztaty artystyczne rozpoczęły się w MDK 5 pod kierownictwem Any Matijević-Komorowskiej i Michała Charysza. Muzycy realizowali program suity moniuszkowskiej zaaranżowanej przez dr Piotra Komorowskiego. Przygotowaniem pieśni serbskich zajęli się Gordana Vučković oraz Mark Nešić. Opracowany program muzyczny był zaprezentowany podczas koncertu w Auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego dnia 15 września br.

Realizowany repertuar nie był jedyną atrakcją podczas pobytu gości z Serbii. Młodzi muzycy zostali uroczyście przyjęci w Urzędzie Miasta w Bydgoszczy przez wiceprezydenta Bydgoszczy Pana Mirosława Kozłowicza. Tego dnia Serbowie mogli również poznać architekturę oraz najciekawsze miejsca bydgoskiej kultury. Zwieńczeniem dnia było spotkanie integracyjne w kręgielni. Napięty grafik nie przeszkodził w tym, aby ukazać piękno kolejnego miasta, a mianowicie Torunia. Goście jaki i członkowie Cameraty Fordońskiej zwiedzili wspólnie krzyżackie miasto. Wieczorem spędzili czas w Filharmonii Pomorskiej.

Ścieżki przyjaźni nie są pierwszym międzynarodowym projektem realizowanym we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym w Kragujevcu. Camerata Fordońska w ubiegłym roku gościła w Serbii. Było to bardzo cenne doświadczenie nie tylko dla członków zespołu, ale również dla sekcji fotograficznej. Nasza współpraca realizowana jest już siódmy rok i niewątpliwie przyjaźń polsko-serbska będzie kontynuowana :)

Patronat Honorowy nad projektem objęli:
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki,
Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik
Ambasada Serbii w Polsce.

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Bydgoszczy oraz Rady Rodziców MDK 5.
Realizatorami projektu było Stowarzyszenie Fordońska Piwnica ARTMUZA 5 oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 5 w Bydgoszczy.

FOTO
Bydgoszcz Kragujevac ścieżki przyjaźni... Bydgoszcz Kragujevac ścieżki przyjaźni... Reviewed by MDK5 on września 17, 2019 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.