"Przyjaciel bez granic II" - Bydgoszcz & Kragujevac


W ramach międzynarodowego projektu „Przyjaciel bez granic II” Młodzieżowa Orkiestra Camerata Fordońska wraz z grupą młodzieży z sekcji fotograficznej MDK 5 i Zespołu Szkół Chemicznych w Bydgoszczy wyjechała w dniach 23 - 30 listopada do partnerskiego miasta Kragujevac w Serbii.
W czasie pobytu odbył się cykl warsztatów muzycznych, których zwieńczeniem był wspólny koncert z chórem I LO w Kragujevcu i pra-wykonanie SUITY polsko-serbskiej w aranżacji dr Piotra Komorowskiego pod batutą Any Matijević -Komorowskiej. Zespół współprowadzi Violetta Drążkowska. Wykonane zostały również utwory serbskie w aranżacji na chór i orkiestrę, pod kierunkiem Gordana Wuczkowic i Marko Nesic. Koncertu wysłuchała 300 osobowa publiczność, która szczelnie wypełniła aulę liceum. Wśród publiczności znaleźli się przedstawiciele Polonii zamieszkującej okolice Kragujevca. Dźwięki muzyki polskiej wywołały wzruszenie wśród publiczności.

Równolegle uczestnicy sekcji fotograficznej pod opieką Agaty Faszczy brali udział w warsztatach pt. "Mosty przyjaźni" zorganizowanych przez Andjelke Armusz ze szkoły SP im. M. i D. Todorovic oraz Slobodana Stefanowica i Marice Poljo z ZSZ nr I w Kragujevcu. Strona polska zaprezentowała w Galerii UMS pokonkursową wystawę prac realizowaną w ramach Bydgoskiego Grantu Oświatowego  pt. "Rzeki, strugi i kanały w gospodarce i kulturze regionu kujawsko-pomorskiego" organizowanego przez ZSC. Młodzi adepci fotografii wykonali również dokumentację fotograficzną z całego pobytu.

Bogaty pogram wypełniał szczelnie czas podczas pięciodniowej wizyty w Serbii.  Młodzież zwiedziła Kragujevac oraz Belgrad.

Zostaliśmy bardzo ciepło i serdecznie przyjęci, a koordynatorem naszego pobytu ze strony serbskiej była Tamara Babic.


Projekt realizowany był w ramach współpracy miast partnerskich Bydgoszczy i Kragujevca.
Realizatorem projektu było Stowarzyszenie  Fordońska Piwnica Artmuza 5 we współpracy z MDK 5.
Projekt został dofinansowany przez Miasto Bydgoszcz.

Miasto Kragujevac, Młodzieżowy Dom Kultury nr 5 w Bydgoszczy oraz Radę Rodziców przy MDK 5.


"Przyjaciel bez granic II" - Bydgoszcz & Kragujevac "Przyjaciel bez granic II" - Bydgoszcz & Kragujevac Reviewed by MDK5 on grudnia 03, 2018 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.