"O czym ptaki śpiewają" - finał projektu


W minioną niedzielę 13.11.2022 r. w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy odbyła się premiera widowiska teatralno – muzycznego pt. „O czym ptaki śpiewają – audycja na żywo…”. 
Przedstawienie miało szansę powstać dzięki dofinansowaniu ze środków Miejskiego Centrum Kultury w ramach programu „Kooperacje – Fordon 2022”. 


Organizatorem tego przedsięwzięcia, które zostało wyłonione na podstawie konkursu grantowego jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Kooperacje z zakresu edukacji/animacji kulturowej zakładały współpracę dwóch podmiotów (z których co najmniej jeden ma siedzibę w dzielnicy Fordon) z sektora kultury z jednej strony a z drugiej oświaty lub pomocy społecznej. Z uwagi na to, iż Młodzieżowy Dom Kultury nr 5 jest placówką oświatową do wspólnego projektu zaprosiliśmy Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Projekt realizowany był w terminie od 27.06.2022 r. do 18.11.2022r. 
Celem projektu była aktywizacja dzieci i młodzieży poprzez kulturę, rozwój ich wyobraźni, nauka pracy w zespole oraz oderwanie od wszechobecnych dobrodziejstw technologii. 

Pomysł narodził się poprzez wsłuchiwanie się w potrzeby dzieci i młodzieży. Po okresie pandemii istniała ogromna potrzeba bezpośredniego kontaktu, a także potrzeba przełamania swoich lęków jak i chęć stworzenia czegoś ciekawego. Narodził się pomysł stworzenia wspólnego przedstawienia, który łączy w sobie magię teatru a zarazem przenosi nas w świat muzycznej harmonii. Teatr otwiera nawet najbardziej nieśmiałego człowieka, zaś muzyka uspokaja… 


Wielu z nas czy mały czy duży marzy też o występie na wielkiej scenie teatralnej, stąd pomysł na wystawienie widowiska w Teatrze Kameralnym, który nam partnerował w tym niesamowitym przedsięwzięciu. Otrzymaliśmy dotację w wysokości 15 tys. zł brutto, co dało nam szansę by nasze marzenia stały się rzeczywistością.

Do części muzycznej zaprosiliśmy muzyków 18 z Cameraty Fordońskiej działającej już wiele lat w Młodzieżowym Domu Kultury nr 5 pod batutą Any Matijević – Komorowskiej. Do części teatralnej zaprosiliśmy dzieci w wieku 7-14 lat, które wybraliśmy na podstawie naboru do spektaklu, przeprowadzonego na początku września br. Grupa aktorów ostatecznie liczyła 19 osób.


Scenariusz został napisany przez p. Katarzynę Lewandowską, pedagoga i instruktora teatralnego z długoletnim doświadczeniem teatralnym oraz p. Agnieszkę Bień, instruktorkę teatralną oraz  animatorkę kultury współpracującą z grupami w różnym wieku.

Muzyka została skomponowana przez p. dra Piotra Komorowskiego, adiunkta na Wydziale Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Prezesa Oddziału Kujawsko - Pomorskiego Związku Kompozytorów Polski.

Przedstawienie było reżyserowane przez p. Angelikę Szymborska, doświadczonego pedagoga, instruktora teatralnego oraz aktorkę teatru pantomimicznego, p. Katarzynę Lewandowską oraz p. Agnieszkę Bień. 

Podczas realizacji projektu odbyły się również warsztaty teatralne z p. Karoliną Suchodolską aktorką i pedagogiem teatru związaną z Teatrem Kameralnym oraz warsztaty muzyczne z p. prof. dr hab. Piotrem Suttem - perkusistą, kameralistą, dyrygentem, promotorem sztuki perkusyjnej, kierownikiem Katedry Perkusji Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz wieloletnim pierwszym perkusistą Polskiej Filharmonii Kameralnej.

Próby do spektaklu trwały od 15 września do 13 listopada włącznie, gdzie ostatnia próba odbyła się na godzinę przed spektaklem. Przedstawienie zostało zarejestrowane kamerą, odpowiednio nagłośnione, oświetlone, przygotowane technicznie nad czym czuwał cały sztab profesjonalistów z Teatru Kameralnego. 

Dzięki ich pomocy i życzliwości oraz dzięki naszej ciężkiej pracy udało nam się porwać widza w świat teatru przy dźwiękach muzyki na żywo oraz opowiedzieć o czym te ptaki śpiewają…

@Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

@Terenowy Dom Kultury

@MDK nr 5 w Bydgoszczy

@Teatr Kameralny w Bydgoszczy

@B:Fitch

FOTO: 

PREMIERA

WARSZTATY

WARSZTATY

 

 

 

"O czym ptaki śpiewają" - finał projektu "O czym ptaki śpiewają" - finał projektu Reviewed by MDK5 on listopada 15, 2022 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.