Finał międzynarodowego projektu „Kocham wolność”

Wczoraj 22 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy odbył się wernisaż – finał interaktywnego, artystycznego projektu „Kocham wolność” skierowanego do młodzieży z Bydgoszczy (Polska) i Kragujevca (Serbia)

Projekt jest kontynuacją dziesięcioletniej współpracy MDK 5 z placówkami oświatowymi z Kragujevca w Serbii. W okresie tych dziesięciu lat zorganizowano kilkanaście różnorodnych przedsięwzięć artystyczno-edukacujnych promujących partnerskie miasta Bydgoszcz i Kragujevac poprzez działania ich najmłodszych obywateli. Inspiracją dla wcześniejszych projektów było artystyczne spojrzenie na miasta, w których mieszkamy, uczymy się, pracujemy, tworzymy kulturę i sztukę, różnorodność tradycji i kultury dwóch narodów. 

W tym roku okoliczności w dziejach Europy zmieniły tematykę przedsięwzięcia. Projekt „Kocham wolność” podkreśla wartości wolności i wyrażania poprzez sztukę sprzeciwu wobec wojen na świecie. Tym razem inspiracją był „Salon Karykatury Antywojennej”, wydarzenie promujące pokój na świecie, które od 1981 roku jest organizowane w Kragujevcu, wojenna historia partnerskich miast oraz konflikty zbrojne we współczesnym świecie. Temat części plastycznej projektu był dosyć trudny i wymagający. W nadesłanych pracach widać wiele związanych z tym emocji. Na wystawie można obejrzeć prawie 60 prac z przeszło 100, autorstwa dzieci i młodzieży z Polski i Serbii oraz z Ukrainy i Białorusi, które u nas znalazły swój drugi dom. 
Jury nagrodziło 12 i wyróżniło 11 prac indywidualnych oraz przyznało jedno wyróżnienie grupowe.

  • Nagrody otrzymali:

Maja Marszalik 

Łucja Zaporowicz

Weronika Safina

Dominika Kądziela

Yeva Magurska

Julia Sikorska

Ulyana Suschenka

Lila Kurkowska

Szymon Reder

Michalina Heiler

Mina Djordjević

Danica Miletić

  • Wyróżnienia otrzymali:

Aniela Zaporowicz

Ula Piotrowska 

Sandra Saganowska

Adam Wencel

Jan Czaj

Piotr Gromada 

Lidia Matuszewska

Michalina Skiba

Elena Urosević

Velijko Janović

Jovan Petrović 

Wyróżnienie grupowe – Szkoła Podstawowa nr 60

Wernisaż uświetniła Młodzieżowa Orkiestra „Camerata Fordońska” wraz z Zespołem Pieśni Dawnej „Fresca Voce” wykonaniem pięknych polskich i serbskich utworów ludowych.

Honorowy Patronat objął Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski. Wśród zaproszonych gości obecni byli Konsul Honorowy Republiki Serbii w Bydgoszczy dr n. med. Maria Lorentowicz-Zagalak, Pełnomocnik Prezydenta Bydgoszczy ds. międzynarodowych Joanna Zataj – Ross oraz Profesor UKW na Wydziale  Językoznawstwa dr hab. Danuta Jastrzębska – Golonka

Patronat medialny objęło Radio PiK

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Fordońska Piwnica ARTMUZA 5, a współorganizatorami MDK5 w Bydgoszczy oraz Rada Rodziców przy MDK5

Przedsięwzięcie zostało współfinansowane w ramach Projektów mających szczególne znaczenie dla Promocji i Rozwoju Współpracy Międzynarodowej Miasta Bydgoszczy.

Koordynatorkami projektu są: Ana Matijevic Komorowska i Magdalena Mrozińska

Foto Veronika Opolska

Finał międzynarodowego projektu „Kocham wolność” Finał międzynarodowego projektu „Kocham wolność” Reviewed by MDK5 on listopada 23, 2022 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.