"Co w gąszczu drzemie" finał projektu
0d 03 czerwca 2024 do 15 listopada 2024 MDK nr 5 w Bydgoszczy po raz kolejny realizował projekt grantowy dofinansowany ze środków Miejskiego Centrum Kultury w ramach programu „Kooperacje – Fordon 2024”, którego tytuł brzmiał „Co w gąszczu drzemie – widowisko teatralno – muzyczne”.
Projekt był odpowiedzią na potrzeby dzieci i młodzieży oraz grona pedagogicznego, aby zobaczyć kolejną sztukę realizowaną przez dzieci dla dzieci. Jest to już drugie takie przedstawienie, wystawione przez dzieci i młodzież, gdyż w roku 2022 i 2023 MDK nr 5 w Bydgoszczy zrealizował na deskach teatru również widowisko teatralno – muzyczne pt. „O czym ptaki śpiewają” w ramach programu Kooperacje Fordon 2022 i 2023.
W związku z licznymi prośbami naszej najmłodszej widowni pracowaliśmy w tym roku nad nowym przedstawieniem, które dotyczyło tematyki dżungli. Do współpracy zaprosiliśmy już po raz trzeci Teatr Kameralny im. Wandy Rucińskiej w Bydgoszczy.
Celem projektu było pokazanie widowiska teatralno – muzycznego dla dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem osób z ze specjalnymi potrzebami oraz narażonych na wykluczenie społeczne oraz zaprezentowanie swojej pracy, pasji i talentów najbliższym.
W samym projekcie wzięły udział następuje grupy:
- grupa aktorska, muzyczna, taneczna oraz wokalna. Dzieci i młodzież zostali wybrani na podstawie przeprowadzonego castingu, który został przeprowadzony pod koniec sierpnia br. Łącznie do wszystkich grup zaprosiliśmy 60 osób.
Do współpracy zaprosiliśmy też profesjonalny zespół grający na bębnach afrykańskich Djembe Warriors w składzie: Zuza Ciszewska, Magdalena Podosek, Wiesław Florkowski, Krzysztof Wróblewski, Krzysztof Kiełpiński oraz Piotra Schutta.
Pani Zuza Cieszewska była również odpowiedzialna za przygotowanie wokalne uczestników, którzy poprzez afrykańskie pieśni, przenieśli nas w świat dżungli.
Za grupę aktorów oraz reżyserię widowiska były odpowiedzialne instruktorki teatralne, na co dzień prowadzące Teatr Pół na Pół w MDK nr 5: Pani Angelika Szymborska, aktorka Teatru Pantomimy Dar oraz Agnieszka Bień, która również odpowiadała za koordynację projektu.
Grupę muzyczną przygotowała dyrygent Pani Ana Matijević – Komorowska, która od wielu lat prowadzi Młodzieżowa Orkiestrę Cameratę Fordońską, Sekcję gitar wspomagał zaś Pan Michał Maćkiewicz, również związany z MDK nr 5 w Bydgoszczy.
Grupa tancerzy była prowadzona przez Panią Agatę Zabrocką, która pod beaty bębnów przygotowała trzy choreografie taneczne. Pani Agata na co dzień pracuje w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy, pracując z dziećmi oraz współtworzy choreografie taneczne dla Szkoły Musicalowej działającej przy Teatrze „Broadway nad Brdą”.
Na potrzeby projektu muzykę skomponował dr Piotr Komorowski, adiunkt na Wydziale Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Prezes Oddziału Kujawsko - Pomorskiego Związku Kompozytorów Polski.
Autorski scenariusz został napisany przez Panią Katarzynę Lewandowską, nauczycielkę oraz instruktora teatralnego pracującego na co dzień z niepełnosprawną młodzieżą.
Widowisko zostało zaprezentowane w scenografii przedstawienia „Chłopcy z placu Broni” oraz wzbogacone o grafikę przygotowaną przez Pana Radosława Drygasa z Teatru Kameralnego w Bydgoszczy oraz o elementy przygotowane przez pracownię plastyczną MDK nr 5, pod okiem Pani Magdaleny Mrozińskiej.
Kostiumy zostały uszyte przez Panią Ewę świderek, która prowadzi sekcję krawiectwa w MDK nr 5 w Bydgoszczy.
Wśród naszych odbiorców znalazły się szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, przedszkola oraz placówki opiekuńczo – wychowawcze z Bydgoszczy i okolic w tym dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych nr 31 w Bydgoszczy oraz dzieci z Kujawsko - Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Wychowawczego nr 1 w Bydgoszczy im. L. Braille'a.
Sztuka została zaprezentowana dwukrotnie 04 listopada 2024 roku o godzinie 12.30 w Teatrze Kameralnym im. Wandy Rucińskiej w Bydgoszczy, zaś o godz. 17.00 dzieci i młodzież wystąpili dla swoich bliskich.
Sala widowiskowa Teatru została dostosowana do osób na wózkach inwalidzkich, zaś z uwagi na dzieci niewidome i słabowidzące, które były uczestnikami porannego spektaklu, podjęliśmy współpracę z osobą od autodeskrypcji – Panią Zenoną Górą z Kujawsko - Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Wychowawczego nr 1 w Bydgoszczy im. L. Braille'a, która z tzw. reżyserki na bieżąco mogła za pomocą audio guidów opisywać, co się dzieje na scenie. Do tego celu został przygotowany odpowiednio wcześniej scenariusz z autodeskrypcją.
Nasi goście przybywali na widowisko na specjalne zaproszenia, przygotowane przez naszego grafika Pana Piotra Kieruja, który był również autorem plakatu. Udział w widowisku był bezpłatny.
Przedstawienie zostało odpowiednio nagłośnione, oświetlone oraz przygotowane technicznie nad czym czuwał cały sztab profesjonalistów z Teatru Kameralnego: Pan Marcin Należyty, Jarosław Hejmann, Krzysztof Kroschel, Mateusz Lipski, Michał Święcicki, Remigiusz Knap oraz Damian Burzyński.
Efekty naszej intensywnej, ale i twórczej pracy zostały zarejestrowane kamerą przez Pana Radosława Drygasa, który był również autorem zdjęć oraz udostępnione na kanale YT.
Dzięki pomocy, życzliwości i zaangażowaniu wielu osób, w tym również naszym wolontariuszom oraz dzięki naszej ciężkiej pracy udało nam się opowiedzieć widzom co w tym gąszczu drzemie. Dzięki zaś naszemu Partnerowi wystawić widowisko na deskach teatru, i pokazać jego magię…