Jedyne, czego teraz potrzebujemy, to jeszcze więcej tańczyć!


Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca ustanowiony w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego będącego pod auspicjami UNESCO. Dzień obchodów 29 kwietnia wybrano na pamiątkę chrztu wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges'a Noverre'a.
Z okazji Dnia Tańca każdego roku inny artysta związany z tą sztuką przygotowuje orędzie adresowane do tych, którzy uprawiają i kochają taniec. W tym roku orędzie przygotował Gregory Vuyan Maqomy - tancerz, choreograf i pedagog z Republiki Południowej Afryki.
Oto kilka myśli zawartych w tym orędziu:

"Współczesność, którą najtrafniej określić można mianem epoki posthumanistycznej, zalewa nas niezmierzoną falą niewyobrażalnych tragedii. Dlatego bardziej niż kiedykolwiek powinniśmy nadawać naszemu tańcowi sens i cel, by udowodnić światu, że ludzkość i człowieczeństwo nadal istnieją"

"Taniec to wolność, a my, odkrywając ją dla siebie, musimy także uwolnić tych, którzy tkwią w niewoli w różnych zakątkach świata. Taniec sam w sobie nie jest polityczny, ale staje się polityczny, ponieważ jego tkanka to relacje międzyludzkie. Daje mu to możliwość reagowania na zaistniałe okoliczności poprzez próbę przywrócenia ludziom ich godności."

"Jedyne, czego teraz potrzebujemy, to jeszcze więcej tańczyć"

Całe orędzie znajdziesz TUTAJ

Wszystkim, którzy kochają taniec, 
a w szczególności Naszym Tancerzom 
życzymy wytrwałości, kreatywności 
i wielu, wielu tanecznych sukcesów. 
Jeszcze będzie przepięknie ;)
Jedyne, czego teraz potrzebujemy, to jeszcze więcej tańczyć! Jedyne, czego teraz potrzebujemy, to jeszcze więcej tańczyć! Reviewed by MDK5 on kwietnia 29, 2020 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.