Pamiętamy...


Listopad to wyjątkowy czas, kiedy szczególnie pamiętamy o tych, których nie ma już z nami.
Dlatego w piątkowe popołudnie 25 października przedstawicielki Klubu Wolontariusza złożyły kwiaty oraz znicze na grobie Felicji Krysiewiczowej, która patronuje ulicy przy której znajduje się MDK 5.

Felicja Krysiewiczowa  urodziła się 12 października 1897 roku w Mińsku na Białorusi, zmarła 15 września 1970 w Bydgoszczy. Spoczywa na cmentarzu Nowofarnym przy ulicy Artyleryjskiej 10.
Córka Antoniego Perkowskiego i Marii z Lubicz - Mankiewiczów. Uczyła się muzyki w Mińsku, a dyplom w klasie fortepianu uzyskała w Konserwatorium Kijowskim. W Poznaniu zdobyła dyplom w klasie śpiewu solowego i od 1924 roku  śpiewała w Operze Poznańskiej. W 1931 przybyła do Bydgoszczy, rozpoczęła pracę nauczycielki muzyki i śpiewu w Miejskim Konserwatorium Muzycznym. Była członkiem Rady Artystyczno – Kulturalnej oraz Towarzystwa Muzycznego w Bydgoszczy. W roku 1945 organizowała szkolnictwo muzyczne w Bydgoszczy; tworzyła i prowadziła dział muzyczny Rozgłośni Bydgoskiej Polskiego Radia. Reaktywowała Towarzystwo Muzyczne, przy którym założyła Studium Muzyczne. Doprowadziła do powstania Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej i współdziałała przy organizacji Filharmonii Pomorskiej. W 1956 roku zorganizowała Studium Operowe, którym kierowała przez cztery lata.
Pamiętamy... Pamiętamy... Reviewed by MDK5 on października 29, 2019 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.