CAMERATA FORDOŃSKA


Młodzieżowa Orkiestra Camerata Fordońska powstała w 2012 r, jako nowa forma zajęć w MDK5. Do tego czasu przy placówce działały samodzielne zespoły kameralne: fletowe, gitarowe i keyboardowe, ale dopiero Camerata połączyła różne sekcje, które obecnie współpracują w ramach zajęć.
Członkami orkiestry są wychowankowie MDK5, czyli bydgoska młodzież w wieku od 11 do 18 lat. Wszyscy na co dzień bardzo dobrze się uczą, a w wolnym czasie wspólnie muzykują. W ciągu kilku lat Camerata Fordońska występowała wielokrotnie na koncertach organizowanych m. in. przez MDK5 oraz Miasto Bydgoszcz, np.
  • w 2015 roku w Urzędzie Wojewódzkim z okazji uroczystości w Dniu Edukacji Narodowej,
  • w 2016 roku podczas ogólnopolskiej konferencji pt. „Muzyka i edukacja” w auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

W 2015 roku zespół wyjechał na tournée zagraniczne do Serbii, gdzie prezentował się w bratnim mieście Kragujevac. Wyjazd ten odbył się pod hasłem „Polsko-serbski kolaż artystyczny”. Orkiestra współpracowała także z Zespołem Fresca Voce w ramach projektu „Spotkania z muzyką dawną”.

Camerata Fordońska jest laureatem I miejsca Wojewódzkiego Konkursu Kolęd i Pastorałek „Graj, dudka, graj Panu”, organizowanego przez MDK2 w Bydgoszczy, a także  laureatem III nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Instrumentalnych w Nakle n. Notecią zorganizowanego przez Fundację „Razem możemy więcej”.

Orkiestrę prowadzą Pani Violetta Drążkowska, która na co dzień pracuje z gitarzystami oraz Pani Ana Matijević – Komorowska, która na co dzień prowadzi sekcje fletu i perkusji w MDK5. W orkiestrze grają także keyboardziści z sekcji Pani Gabrysi Witkowskiej.

Zespół wykonuje różnorodny repertuar od muzyki dawnej do muzyki czasów współczesnych w oryginalnych aranżacjach kompozytora Piotra Komorowskiego, tworzonych specjalnie z myślą o członkach Cameraty Fordońskiej.

Orkiestra ciągle się rozwija, wzbogaca swój repertuar i czeka na nowych członków.

CAMERATA FORDOŃSKA CAMERATA FORDOŃSKA Reviewed by MDK nr 5 on stycznia 12, 2018 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.